B;boy Songo - 2009-09-26 18:55:29

idzę, że chcesz się nauczyć nawijać tak jak b-boy'e z całego świata? Przedstawię tu trochę tricków dobrych dla początkujących. Gotowy? To zaczynamy!

Załóżmy, że masz już salę gimnastyczną lub jakieś miejsce do ćwiczeń. Możesz też cwiczyć na podwórku, ale do tego przyda Ci się mata lub posklejane kartony. Myślę, że 4 metry kwadratowe (2 x 2) powinny wystarczyć.

Klasycznie przed każdym treningiem trzeba się mocno rozciągać. To chroni przed kontuzjami. Rozciągaj przede wszystkim nogi (np. siadając w siadzie płotkarskim, próbując dotykać głową kolana w wyprostowanej nodze, jednocześnie łapiąc rękami jej stopy). Po rozciąganiu rozgrzej nadgarstki i inne stawy, które będziesz używał w czasie treningu. Teraz opiszę ewolucje. Ucz się ich po kolei.

Pierwszym trickiem, który pasowałoby się nauczyć, jest sprężynka. Każdy wie jak to wygląda, a jeśli nie to wytłumaczę, że jest to zwykłe wstawanie z pozycji leżenia na plecach na nogi. Sprężynkę robi się w ten sposób:
1. Połóż się na plecach, daj ręce za głowę dotykając dłońmi parkiet (tak jakbyś chciał wstać na mostek).
2. Nakryj się nogami tak, żeby jak najmniej dotykać plecami parkietu. Dobrze by było wyprostować nogi, ale to nie jest konieczne.
3. Wyrzuć nogi do góry przed siebie, jednocześnie podnosząc sie rękami.
4. Zaraz przy wybijaniu nóg zrób łuk ciałem. Wtedy łatwiej wylądujesz na nogi i będzie to wyglądać efektowniej.
5. Wyląduj na nogi w przysiadzie i przenieś cieżar ciała do przodu, żeby nie polecieć do tyłu. Potem wstań i na tym trick się kończy.
Trick jest bardzo prosty. Powinnieneś opanować go nawet w jeden trening.

Skorpion to zwykłe stanie na rękach, tyle, że w poziomie. Żeby już nie przedłużać to przejdźmy do konkretów:
1. Uklęknij na parkiecie i połóż na nim dłonie kierując palce na zewnątrz
2. Daj łokcie pod brzuch, tak w okolicy pępka. Ręce nie mogą być zbyt blisko siebie, bo trudniej będzie się utrzymywało równowagę.
3. Ustaw ciężar ciała na łokciach i oderwij nogi od ziemi. Staraj sie nie spaść do tyłu lub do przodu i trzymaj nogi jak najwyżej. Staraj się utrzymać poziomo.
Ta figura jest bardzo ważna, jest to podstawa w breaku, ponieważ do wielu ewolucji trzeba ją umieć. Jak już opanujesz skorpiona staraj sie robić go na jednej ręce (jest to dobre ćwiczenie na równowagę).

Backspin to jest pierwszy i najłatwiejszy power w breaku. Jest to kręcenie sie na plecach "zwiniętym w kulkę":
1. Na początku ustaw się w siadzie płotkarskim (jedna noga wyprostowana, druga zagięta w kolanie)
2. Tą nogą, którą masz zagiętą w kolanie wykonaj zamach (im silniejszy tym lepiej) do przodu.
3. Im bardziej jesteś rozciągnięty, tym dalszy zamach wykonasz, a im dalszy, tym dłużej się będziesz kręcił.
4. Jak już najdalej wykopiesz nogę, zrób zamach drugą nogą, a tamtą pozostaw w miejscu.
5. Kiedy zrobisz zamach drugą nogą i już wiesz, że dalej nią nie kopniesz przewróć się z boku na plecy.
6. Zaraz po tym jak sie zaczniesz kręcić na plecach od razu nakryj sie nogami.
7. Teraz złap sie rękami pod kolana (w miejscu gdzie zagina się nogę) i zagnij nogę.
8. Staraj sie przenieść ciężar ciałą jak najwyżej na plecach (im mniejszą częscią pleców dotykasz podłogi tym szybciej i dłużej sie kręcisz).

Handspin to obracanie się na ręce z podłożoną pod nią czapką. Ewolucja jest dosyć łatwa, więc polecam ją początkującym. Oto sposób jej wykonania:
1. Klękamy tak jak do skorpiona i kładziemy dłonie na parkiecie z tym, że na jednej mamy założoną czapke, rękawiczke lub coś co zmniejszy dużo bardziej tarcie.
2. Podkładamy łokieć (tylko tej ręki, pod którą mamy coś śliskiego) pod brzuch i ustawiamy na nim środek ciężkości.
3. Gdy już jesteśmy pewni, że sie utrzymamy na jednym łokciu odrywamy nogi z ziemi.
4. Teraz popychamy się drugą ręką (tą co nie jest pod brzuchem) tak długo aż uzyskamy dużą prędkość.
5. Gdy uzyskamy już wystarczająco dużą prędkość przestajemy się popychać ręką i kłądziemy ją np. na plecach. Gdy prędkość zmaleje i zaczynamy powoli tracić równowagę to znowu zaczynamy się popychać ręką. Powtarzamy te kroki tak długo jak chcemy. Można również przejść z tej ewolucji na backspina i od razu mamy 2 połączone ze sobą tricki.

Żółw to trochę trudniejsza ewolucja, która jest bardzo efektowna jeśli chodzi o poprzednie figury. Do jej wykonania trzeba umieć skorpiona. Żółw jest to obracanie się na rękach właśnie w tej pozycji. Na początek dam rady jak się dobrze przygotować do nauki kraba (inna nazwa żółwia):
1. Podpakuj trochę nadgarstki hantelkami.
2. Dużo je też rozgrzewaj aby stawy były mocniejsze.
To teraz zaczynamy:
1. Robimy skorpiona.
2. Kiedy już złapiesz równowagę przenieś ciężar ciała na jedną ręke (praworęczni na prawą, leworęczni na lewą).
3. Przechylasz się na tę rękę tak, że drugą masz w powietrzu (tylko nie przesadź, bo się przewrócisz) i przekręcasz się maksymalnie na nadgarstku ile tylko możesz.
4. Przenosisz ciężar ciała na drugą ręke i kontynuujesz obrót.
5. Robisz obroty tak długo jak tylko chcesz.
Tę ewolucję trochę się ćwiczy, ale nie jest aż taka bardzo trudna.

Powyższe zdjęcie to skorpion na jednej ręce. Jak będziecie solidnie cwiczyć to i Wy będziecie umieli to wykonać.

Sądzę, że to już wystarczy. Myślę, że pomoże to tym, którzy chcą tańczyć breaka, ale nie wiedzą jak zacząć. Doświadczeni b-boy'e, którzy to czytają pewnie się dziwią, dlaczego nie opisałem six-stepa lub up-rocka. Zrobiłem to z dosyć prostego powodu. Trudno jest opisać, kiedy zagiąć nogę i gdzie ją postawić. Najlepiej jest się uczyć od kogoś lub przynajmniej z filmów instruktażowych. Z tego powodu postanowiłem opisać tylko ewolucje. Niektórzy mogli by powiedzieć, że bary (inna nazwa to wiatrak) to również podstawa, a nie ma o tym tutaj nic. To prawda, ale według mnie bary nie można się nauczyć czytając sposób wykonania. Wszystkim początkującym życzę szybkiej i bezbolesnej nauki. Jak będziecie solidnie ćwiczyć to zobaczycie efekty już po miesiącu. Ćwiczcie wytrwale, a na pewno nie pożałujecie, że spróbowaliście swoich sił w tym wspaniałym tańcu jakim jest breakdance.

webstrike jak samemu zmontować filmik? www.smoczaoaza.pun.pl sto ciekawych pytań smalec gęsi dla dzieci